|
Scenariusze do lekcji chemii w gimnazjum specjalnym
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3369 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Dokument zawiera propozycje scenariuszy lekcji chemii dla uczniów w gimnazjum specjalnym. Są to zajęcia prowadzone metodami aktywizującymi.
Autor: Katarzyna Józwiak - nauczyciel chemii w gimnazjum specjalnym.
Scenariusz do lekcji chemii w klasie III
Temat: Dlaczego należy segregować odpady?
Kompetencje:
- twórcze rozwiązywanie problemów,
- rozwój sprawności intelektualnej,
- praca w zespole,
- wzbogacanie zasobu słownictwa.
Cele operacyjne: uczeń:
- zna i rozumie pojęcie segregacji i recyklingu,
- omawia zalety segregacji odpadów,
- ocenia przedstawione punkty widzenia dotyczące segregacji odpadów,
- rozumie, że jest współodpowiedzialny za ochronę środowiska naturalnego.
Środki dydaktyczne: kolorowe paski papieru. Metody nauczania: pogadanka, placek decyzyjny, burza mózgów, metoda ewaluacyjna – barometr nastrojów. Formy pracy: indywidualna, grupowa, z całą klasą.
PRZEBIEG LEKCJI:
- Sprawy organizacyjne – powitanie, sprawdzenie listy obecności.
- Powtórzenie wiadomości z lekcji poprzedniej w formie ustnej wypowiedzi uczniów:
Pyt. Co to są tworzywa sztuczne? Pyt. Jakie znasz przykłady tworzyw sztucznych?
- Podanie tematu lekcji – zapis na tablicy i w zeszytach uczniów.
- Opracowanie nowego tematu lekcji:
Pyt. Co to jest segregacja?
- "Burza mózgów" – wypisywanie na tablicy propozycji uczniów odpowiadających na pytanie stawiane w temacie lekcji.
- Wybranie najbardziej realnych propozycji i przydzielenie im numerów, np.:
- Zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.
- Powtórne przetworzenie odpadów – wyjaśnienie pojęcia recyklingu.
- Oszczędność środków pieniężnych.
- Ochrona lasów przed wyrębem.
- Miejsca pracy dla wielu ludzi.
- Dbałość o środowisko, a tym samym nasz "dom".
- Podział klasy na dwuosobowe grupy.
- Rozdanie zespołom kolorowych pasków papieru i wyjaśnienie na czym polega ich zadanie – placek decyzyjny.
- Praca w zespołach.
- Zebranie pasków z poszczególnych grup przydzielonych danym aspektom, sklejenie ich razem i umieszczenie na tablicy. Pasek najdłuższy to priorytet grupy.
- Podsumowanie – uczniowie wyrażają własne opinie, co kierowało nimi przy dokonywaniu podziału paska.
- Zapis notatki do zeszytu:
Uczniowie zapisują otrzymane rozwiązania z decyzyjnego placka.
- Ewaluacja:
Oceniamy dzisiejszą lekcję. Jaki był Twój nastrój podczas dzisiejszej lekcji? Zaznacz w odpowiednim miejscu kropką (wykorzystujemy tu barometr nastrojów). Opracowanie: mgr Katarzyna Józwiak
Scenariusz do lekcji chemii w klasie I
Temat: Znaczenie wody w życiu i gospodarce człowieka.
Kompetencje:
- twórcze rozwiązywanie problemów,
- rozwój sprawności intelektualnej,
- praca w zespole.
Cele operacyjne: uczeń:
- omawia znaczenie wody dla człowieka,
- ocenia pomysły przedstawione przez inne zespoły,
- współdziała w grupie.
Środki dydaktyczne: karta pracy ucznia. Metody nauczania: pogadanka, mapa skojarzeń, metoda niedokończonych zdań. Formy pracy: indywidualna, grupowa, z całą klasą.
PRZEBIEG LEKCJI:
- Sprawy organizacyjne – powitanie, sprawdzenie listy obecności.
- Podanie tematu lekcji – zapis na tablicy i w zeszytach uczniów.
- Opracowanie nowego tematu lekcji:
- Zapisanie na tablicy hasła, do którego uczniowie będą dopisywali skojarzenia – "Wykorzystanie wody w życiu i gospodarce człowieka".
- Podział klasy na trzy zespoły. Każdy z nich otrzymuje kartę pracy.
- Zapisanie przez uczniów hasła w centralnym miejscu karty pracy.
- Określenie na czym polega metoda mapy skojarzeń i czasu na wykonanie zadania (15 minut).
- Prezentacja poszczególnych grup. Omówienie.
- Zapis notatki do zeszytu:
Znaczenie wody w życiu i gospodarce człowieka:
- do picia,
- do mycia się, do kąpieli,
- do mycia naczyń,
- do prania,
- w kuchni do gotowania,
- dla roślin i zwierząt,
- zakłady przemysłowe, produkcyjne, usługowe,
- dla rekreacji (basen, morze, jeziora).
- Zadanie pracy domowej:
Narysuj kilka przykładów wykorzystania wody przez człowieka.
- Ewaluacja:
Przy pomocy metody niedokończonych zdań (która jest znana) uczniowie próbują podsumować zajęcia:
- Najbardziej w czasie trwania lekcji podobało mi się ....................................
- Lekcja była ......................................
Opracowanie: mgr Katarzyna Józwiak |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|